×

Tanımlayıcı Analitik (Devam)


Tanımlayıcı analitik, en çok bilinen ve yaygın olarak kullanılan analiz türüdür. En temel analiz türü olarak, "olduğu gibi" açıklama sağlar ve basittir. Diğer modellerle karşılaştırıldığında, tanımlayıcı analizler veriye daha bağımlıdır. Kurumsal kaynak planlayıcı yazılımları ve muhasebe yazılımlarını etkin kullanan çoğu işletme, geçmiş ve mevcut iş kararlarını anlamak ve realist kararlar alabilmek için tanımlayıcı analitiğin ihtiyaç duyduğu verileri üretme kapasitesine sahiptir. Belki bir miktar küçük dokunuşlar gereklidir. Tanımlayıcı analitik uzmanı, verileri kategorilere ayırarak, karakterize ederek, toplayarak ve sınıflandırarak, iş kararlarını ve sonuçlarını analiz etmek için yararlı bir öngörüye dönüştürür.

Özetlenen bilgiler rapor/grafik olarak veya SQL gibi uygulamalarda sorgulara yanıt olarak görüntülenebilir. Tanımlayıcı analitik uygulamaları, görselleştirmeyi büyük ölçüde kullanır. Analiz esnasında, eğilimleri ve desenleri daha iyi anlamak için standart veya özelleştirilmiş raporlar üretilir.
Verilerin detayına inilir ve mümkün olduğunca ayrıntılı sorgulanır. Örneğin; tanımlatıcı analitik, “son beş yılda belirli bir ürünü kaç müşterimiz satın aldı?, ne tür ürünlere ve her türden kaç ürüne hizmet verdik?, kaç grup ürüne hizmet verdik?, ürünlerden hangisi en hızlı tahsilat süresini sağlar?, özel iskontolar için hangi müşterileri hedeflemeliyiz?, en doğru iskonto oranı nedir?, en doğru iskonto zamanı nedir?, en yüksek gider oluşturan müşteriler hangileridir?” gibi soruların yanıtlanmasına yardımcı olur.

Dr. Öğr.Grv. Ali İhsan Özgür Çilingir